لیست قیمت زعفران در سال جدید

آیا در جستجوی لیست قیمت زعفران در سال جدید هستید؟ پیش بینی قیمت زعفران در سال جدید افزایشی خواهد بود یا کاهشی؟

مهم ترین نکات خرید زعفران در سال جدید:

نمودار قیمت زعفران قیمت زعفران قائنات قیمت زعفران

آیا قصد خرید زعفران امسالی در آبان ماه را دارید و در جستجوی قیمت‌ زعفران در سال 1402 هستید؟ پس به مهم ترین نکات خرید زعفران در سال جدید توجه کنید.

اگر می‌خواهید زعفران شما دارای عطر و بوی بیشتری باشد از زعفران امسالی استفاده کنید. اکثر مراکز فروش زعفران به زعفران امسالی دسترسی ندارند چرا که خودشان تولید کننده زعفران نیستند. آنها زعفران مورد نیاز خود را از سایر شرکت ها تهیه می کنند.

در خرید عمده زعفران نیز توجه کنید که زعفرانی که تهیه می‌کنید یکدست باشد. به عنوان مثال اگر ده کیلو زعفران می‌خرید از نظر ریز یا درشت بودن کلاله ها و تیره یا روشن بودن رنگ کلاله ها کیفیت یکسانی داشته باشد.

وجود خاکه یا نرمه زعفران و تکه های به هم چسبیده نشان دهنده پایین بودن کیفیت زعفران خواهد بود. برخی از مراکز برای اینکه از فروش زعفران سود بیشتری به دست آورند چند نوع زعفران بی کیفیت را با هم مخلوط می کنند.

خرید زعفران از مراکز معتبر که خودشان تولید کننده نیز هستند همه این مشکلات را مرتفع می کند.

عوامل موثر بر قیمت زعفران:

قیمت زعفران در فصل های مختلف سال تغییرات زیادی دارد. به عنوان یک قانون کلی همیشه با نزدیک شدن به فصل برداشت زعفران، به علت کم شدن میزان زعفران، امکان افزایش قیمت زعفران وجود دارد.

از طرفی با عرضه زعفران امسالی در فصل برداشت به بازار؛ قیمت زعفران پارساله کاهش خواهد داشت.

عوامل دیگر موثر بر قیمت زعفران هنگام تمرکز بازار صادرات زعفران بر فروش زعفران است. ایران بزرگترین و تنها تولید کننده بزرگ زعفران در دنیا است. از لحاظ کیفیت امکان رقابت با زعفران ایرانی وجود ندارد.

بنابراین پیش‌بینی می‌شود صادرات زعفران در سال 1402 رشد داشته باشد. نوسان نرخ ارز نیز بر قیمت زعفران موثر است.

همچنین قیمت زعفران به صورت فله و بسته بندی شده متفاوت است. قیمت فله ای زعفران بستگی به نوع زعفران و درجه کیفیت آن دارد.

قیمت زعفران بسته بندی شده نیز علاوه بر نوع و کیفیت زعفران به نوع ظرف استفاده شده برای بسته بندی نیز بستگی دارد. به عنوان مثال قیمت زعفران سرگل در بسته بندی پاکتی با زعفران سرگل در بسته بندی خاتم متفاوت است.

به علاوه وزن بسته بندی ها یعنی اینکه زعفران یک گرمی، دو گرمی، نیم مثقال، یک مثقالی و یا در وزن های دیگر، روی قیمت آن تاثیر گذار است.

قیمت زعفران اعلا نمودار قیمت زعفران نگین

پیش بینی قیمت زعفران در سال 1403:

با توجه به آنچه گفته شد پیش‌بینی قیمت زعفران به طور دقیق کار آسانی نیست. تحریم ها و مشکلات پیش روی صادرکنندگان زعفران، روی بازار صادرات زعفران به خارج از کشور تاثیرگذار است.

از آنجا که نرخ ارز در کشور ثبات چندانی ندارد، قیمت زعفران نیز لحظه‌ای است و قیمت زعفران در روز بعد مشخص نیست. قیمت های ارائه شده در بالا قیمت امروز زعفران می باشد.

از آنجا که در سال 1400 قیمت زعفران 2 تا 3 برابر شد دیگر شاهد افزایش قیمت زعفران نبودیم. در 6 ماهه ابتدای سال 1401 روند نوسانات قیمت زعفران تقریباً ثابت بود.

در آبان ماه 1401 با افت نسبی قیمت زعفران مواجه بودیم. به دلیل برداشت نسبتا خوب گل زعفران و افزایش عرضه آن زعفران به بازار قیمت ها کمی افت پیدا کرد.

در آبان ماه سال 1402 که فصل برداشت زعفران بود به دلیل کاهش گل زعفران و کاهش عرضه محصول جدید؛ شاهد افزایش قیمت زعفران در سال 1402 بودیم.

پیش‌بینی می‌شود قیمت زعفران در سال 1403 در صورت افزایش تقاضای خرید و رونق گرفتن بازار صادرات افزایش یابد.

برای اطلاع از قیمت روز زعفران می توانید با ما تماس بگیرید.

مدیریت مجموعه زعفران

مصطفی قربانی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه‌های زیر کلیک کنید.

فرم مشاوره
پیام در واتساپ